Round Highlights

Season 
Round Date 

Best Batting Performances

ScorePlayerClubGradeRndInnsOpposition
136* Daniel Florance Morphettville Park Cricket Club Section 212 1 Coromandel Cricket Club
122 Darvin Muralitharan Western Youth Centre Cricket Club Section 112 1 Port Noarlunga Cricket Club
107 Craig T Cooper Kenilworth Cricket Club Section 712 1 St George Cricket Club
102* Chris Spehr Morphettville Park Cricket Club Section 812 1 Fitzroy Cricket Club
101* Mathew Stancl Kenilworth Cricket Club Section 412 1 Sheidow Park Cricket Club
101 Matt Rankin Mitchell Park Cricket Club Section 512 1 St George Cricket Club
101* Simon Morris Keswick Cricket Club Section 612 1 Coromandel Ramblers Cricket Club
98 Leighton Fine Belair Cricket Club Section 512 1 North Haven Cricket Club
98 Adam R Berry Western Youth Centre Cricket Club Section 112 1 Port Noarlunga Cricket Club
93 Rahsaan Oakey Coromandel Cricket Club Section 212 1 Morphettville Park Cricket Club
93 Jacob Carger Plympton Footballers Cricket Club Section 712 1 Glenelg ANA Cricket Club

Best Bowling Performances

BowlPlayerClubGradeRndInnsOpposition
6/17 Mark Whenan Western Youth Centre Cricket Club Section 412 2 Warradale Cricket Club
6/40 Daniel Draper Coromandel Cricket Club Section 412 1 Plympton Footballers Cricket Club
5/12 Justin Skinner Plympton Footballers Cricket Club Section 412 2 Coromandel Cricket Club
5/14 Remy Colmer Plympton Footballers Cricket Club Section 712 1 Glenelg ANA Cricket Club
5/14 Ben Kanck Coromandel Ramblers Cricket Club Section 112 1 Sheidow Park Cricket Club
5/19 Michael McKay Port Noarlunga Cricket Club Section 812 1 Morphett Vale Cricket Club
5/22 Jason Seymour ICC Sharks Cricket Club Section 712 2 Sheidow Park Cricket Club
5/22 Justin Calderbank Coromandel Ramblers Cricket Club Section 312 1 Southern Cricket Club
5/24 Justin Skinner Plympton Footballers Cricket Club Section 412 1 Coromandel Cricket Club
5/25 Alex S Strauss Coromandel Ramblers Cricket Club Section 812 1 Happy Valley Cricket Club
5/41 Mohamed I Wazeer Kenilworth Cricket Club Section 712 1 St George Cricket Club
5/44 Andrew G Brigmanis Plympton Footballers Cricket Club Section 612 1 Cove Cricket Club
5/48 Craig Coretti Keswick Cricket Club Section 312 1 Morphettville Park Cricket Club

Hat-Tricks

No records found

Best Fielding Performances

CROSTPlayerClubGradeRndInnsOpposition
410Mel Booth Coromandel Cricket Club Section 412 1 Plympton Footballers Cricket Club
40 Daniel Soppitt Kenilworth Cricket Club Section 412 1 Sheidow Park Cricket Club
40 Cohen Mattner North Haven Cricket Club Section 112 2 Cove Cricket Club
40 Shane Keast Port Noarlunga Cricket Club Section 812 1 Morphett Vale Cricket Club
301Shane A Hollitt North Haven Cricket Club Section 712 1 Cove Cricket Club

Highest Team Scores

ScoreClubGradeRndInnsOpposition
8/376 Western Youth Centre Section 112 1 Port Noarlunga
10/351 Port Noarlunga Section 112 1 Western Youth Centre
8/259 Belair II Section 512 1 North Haven III
10/250 Kenilworth II Section 712 1 St George II
9/247 St George Section 512 1 Mitchell Park II
4/242 Coromandel Ramblers IV Section 812 1 Happy Valley IV
6/239 ICC Sharks Section 212 1 Warradale
9/237 Southern II Section 812 1 North Haven V
6/231 Morphettville Park Section 212 1 Coromandel
6/228 Coromandel Section 212 1 Morphettville Park

Best Partnerships

P'ShipBatsmanClubGradeRndInnsOpposition
123 A Burgess-R Button Port Noarlunga Section 112 1 Western Youth Centre
121 D Muralitharan-AR Berry Western Youth Centre Section 112 1 Port Noarlunga
121 J Zadow-R Oakey Coromandel Section 212 1 Morphettville Park
121 G Brine-B Johansen Western Youth Centre II Section 412 1 Warradale II
103 D Messer-L Fine Belair II Section 512 1 North Haven III
96 D Muralitharan-C Buttfield Western Youth Centre Section 112 1 Port Noarlunga
93 C Smith-D Kennedy Port Noarlunga IV Section 912 1 Mitchell Park IV
88* R Bevins-N Bountney North Haven V Section 812 2 Southern II
82 T Walters-D Morrison Sheidow Park II Section 412 1 Kenilworth
81 M Rankin-M Warland Mitchell Park II Section 512 1 St George